Skip to Content'

Kondolencje/nekorlogi

Śmierć bliskiej osoby jest wielką traumą i bolesnym przeżyciem. W tych ciężkich chwilach nie jest łatwo wyrazić współczucie i szczery żal po stracie członka rodziny, przyjaciela, koleżanki czy kolegi. Słowa kierowane do osób obecnych na cmentarzu, zwykle najbliższych członków rodziny zmarłego, muszą być przemyślane i wyważone. Pożegnanie powinno się natomiast odbyć się z poszanowaniem pamięci osoby, która odeszła. Właśnie w tym celu wyrażamy kondolencje.

Ostatnie pożegnanie w stosownej formie

Za pomocą kondolencji wyrażamy współczucie z powodu czyjejś śmierci. Stanowią element stale obecny podczas ceremonii pogrzebu. Po pochówku przychodzi czas na to, aby podejść do członka rodziny zmarłego i złożyć pełne wyrazy współczucia. To nie tylko szczera deklaracja, ale także forma pożegnania osoby, którą znaliśmy. Może dotyczyć członków rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy, ale także sąsiadów bądź tych, których widywaliśmy sporadycznie, ale chcemy uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu.

Treść takiej przemowy może się różnić w zależności od tego, kim był zmarły oraz komu są składane. Z reguły jednak przybierają podobną formę. Wiele zależy od stopnia zażyłości zarówno ze zmarłym, jak i jego rodziną. Wyrazy współczucia składamy raczej tym, którzy są dla nas dalszą rodziną bądź wchodzą w obręb przyjaciół czy znajomych. Z reguły nie stosujemy ich w przypadku śmierci któregoś z członków najbliższej rodziny.

Warto pamiętać także o tym, że nikt nie będzie oczekiwał długich i rzewnych przemów. Kondolencje – czy to składane tradycyjnie czy w formie online – powinny być treściwe, konkretne, pełne szacunku do zmarłego i współczucia do rodziny. Takie pożegnanie okaże się wystarczające, a osoba obdarowana dobrym słowem z pewnością to doceni.

Kondolencje online

W dobie nowoczesnych technologii oraz wszechobecnego dostępu do sieci istnieje możliwość złożenia wyrazów współczucia po stracie bliskiej osoby także online. Właśnie w tym celu powstał ten dział wirtualnego Cmentarza Pamięci. Przeznaczony jest dla osób, które nie utworzyły nagrobka, ale chciałyby złożyć kondolencje online i tym samym należycie pożegnać się ze zmarłym. Wystarczy dodanie krótkiego tekstu w specjalnie przygotowanym do tego okienku na treść.

Pragniemy przypomnieć, że usługa online jest płatna – kliknij DODAJ KONDOLENCJE i napisz, co czujesz w związku z brakiem zmarłej osoby oraz jak bardzo współczujesz jego rodzinie. Przypominamy, że gdy utworzymy nowy pochówek, kondolencje wchodzą w cenę pakietu. Istnieje zatem możliwość połączenia obu czynności w ramach zakładania nowego nagrobka online.