Skip to Content'

 

 

Alternatywne metody uczczenia zmarłych

Wspomnienia, kondolencje, nekrologi – wspominanie bliskich zmarłych przybiera różne formy. W dobie nowoczesności, w tym stałego dostępu do sieci, mamy możliwość skorzystania z jeszcze jednej ścieżki. Jest nią wirtualny cmentarz: przestrzeń specyficzna pod wieloma względami, która niczym nie różni się jednak od obecności na klasycznym miejscu pochówku.Ze śmiercią bliskich osób radzimy sobie na różne sposoby. Nie zawsze wiąże się to z tradycją - bywają sytuacje, w których ze względu na ograniczenia lub specyficzny styl życia zmarłego żegnamy się w nieco inny, bardziej oryginalny sposób. Alternatywnych metod oddania czci osobie, która odeszła, istnieje co najmniej kilka. Warto je poznać - być w może w przyszłości zdecydują się Państwo w podobny sposób pożegnać zmarłych bliskich i oddawać im cześć.

Jak pożegnać bliską osobę w nietypowy sposób?

Wspomnienia, kondolencje, nekrologi – wspominanie bliskich zmarłych przybiera różne formy. W dobie nowoczesności, w tym stałego dostępu do sieci, mamy możliwość skorzystania z jeszcze jednej ścieżki. Jest nią wirtualny cmentarz: przestrzeń specyficzna pod wieloma względami, która niczym nie różni się jednak od obecności na klasycznym miejscu pochówku.Żal po śmierci przejawia się na różne sposoby. Każde takie zdarzenie jest bolesne, największe cierpienie odczuwamy jednak w przypadku odejścia dziecka. Podczas ceremonii pogrzebowej bliscy zamiast kwiatów wybierają zabawki, kolorowe dekoracje, a także rysunki oraz listy. Ostatnia wspólna droga pomyślana w ten sposób sprawia nieco mniej bólu, przywołując na myśl wiele dobrych wspomnień.

Wspomnienia, kondolencje, nekrologi – wspominanie bliskich zmarłych przybiera różne formy. W dobie nowoczesności, w tym stałego dostępu do sieci, mamy możliwość skorzystania z jeszcze jednej ścieżki. Jest nią wirtualny cmentarz: przestrzeń specyficzna pod wieloma względami, która niczym nie różni się jednak od obecności na klasycznym miejscu pochówku.Istnieją również pogrzeby, podczas których zamiast pieśni żałobnej można usłyszeć popularną melodię, a nawet wesołą, pełną życia piosenkę. To nie pomyłka - wiele osób jeszcze przed śmiercią życzy sobie, aby ceremonię uświetnić radosnym brzmieniem. Taką decyzję może podjąć również rodzina. Warto jeszcze przed pogrzebem uprzedzić pozostałe osoby, które zechcą udać się na cmentarz, aby nie były zaskoczone.

Pamięć o bliskich w wirtualnym świecie

Bywają sytuacje, w których nie można udać się na cmentarz, aby pożegnać zmarłego lub upamiętnić jego obecność w naszym życiu. Istnieje jednak alternatywa – Wirtualny Cmentarz. Dzięki temu rozwiązaniu można w wygodny sposób, bez wychodzenia z domu, odwiedzić grób najbliższej osoby i zapalić symboliczny znicz lub ustawić kwiaty na nagrobku. Wystarczy stworzyć wirtualny pomnik, podać podstawowe informacje o zmarłej osobie, a następnie zdecydować się na rodzaj wykończenia nagrobka. W kilka chwil miejsce pamięci jest gotowe. Można zaglądać tu codziennie, modlić się za bliską osobę, wspominać ją w najlepszych momentach życia i czcić jej obecność poprzez regularne ozdabianie pomnika.