Skip to Content'

Dzień Zaduszny- czy będzie dniem wolnym od pracy?

Zaduszki 2020

Dzień Zaduszny- czy będzie dniem wolnym od pracy?

Dzień Zaduszny- czy będzie dniem wolnym od pracy?

Dzień Zadusznych obchodzimy po Święcie Zmarłych. W tym dniu modlimy się za dusze zmarłych, przede wszystkim za te, które znajdują się w czyśćcu. Tak jak 1 Listopada odwiedzamy cmentarze, składamy na grobach bliskich kwiaty oraz zapalamy znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach i rozstajach dróg. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami. Z Zaduszkami związanych jest wiele ludowych zwyczajów oraz wierzeń. Na wschodzie Polski w XIX wieku odprawiano uroczystości związane z przywoływaniem zmarłych. Obrządek ten stał się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania „ Dziadów.”

W związku z pogarszającą się sytuacja epidemiczną w Polsce, Ministerstwo Zdrowia analizowało możliwość wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Dzień Zaduszny (2 listopada). Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że resort nie prowadzi prac w kierunku propozycji wprowadzenia dnia wolnego w Dzień Zaduszny. – Wolny dzień w poniedziałek był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody i podejścia, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli – oświadczył zapytany przez radio ZET.

W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa. Takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów i podróżowania. Realizujemy strategię zostań w domu, na ile jest to możliwe – dodał A. Niedzielski.

W dobie bardzo dużego przyrostu zachorowań na COVID-19 , jeżeli w bezpieczny sposób chcesz wyrazić pamięć o zmarłych w taki dzień jak Święto Zmarłych, zapraszamy na stronęły https://www.cmentarzpamieci.pl/ch