Skip to Content'

Jak bezpiecznie obchodzić 1 listopada – Święto Zmarłych?

Jak bezpiecznie obchodzić 1 listopada – Święto Zmarłych?

Jak bezpiecznie obchodzić 1 listopada – Święto Zmarłych?

Jak bezpiecznie obchodzić 1 listopada – Święto Zmarłych?

W dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze. Dbamy o wystrój grobów, zapalamy znicze i składamy kwiaty, a także modlimy się za dusze zmarłych. Katolicy 1 listopada mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. W Święto Zmarłych msze święte odbywają się na większości cmentarzy. 

Zdaniem Kościoła

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się z prośbą o odwołanie mszy świętych, a także procesji na cmentarzach we Wszystkich Świętych. W sprawie 1 Listopada wypowiedział się także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. "W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości" - napisał abp Gądecki. "Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę" - dodał przewodniczący KEP. Przypomniał również, że w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach św. niedzielnych i święta nakazane. Zwrócił uwagę, że "można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych".

„ Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach” - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, będzie podjęta przed Świętem Zmarłych.

Nowe możliwości

1 Listopada w tym roku przypada w okresie pandemii COVID-19, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. W dobie rekordowych zachorowań, alternatywną formą upamiętnienia Święta Zmarłych jest wirtualny cmentarz. To miejsce w którym, nie ruszając się z domu możemy stworzyć wirtualny grób, zapalić wirtualny znicz, oddając w ten sposób pamięć i cześć osobom zmarłym, bliskim którzy odeszli, a także uczestniczyć we mszy świętej online. W dobie bardzo dużego przyrostu zachorowań, jeżeli w bezpieczny sposób chcesz wyrazić pamięć o zmarłych w Dzięn Wszystkich Świętych, zapraszamy na stronę www- https://www.cmentarzpamieci.pl/