Skip to Content'

Wszystkich Świętych w kontekście koronawirusa.

Święto zmarłych a korona wirus.

Wszystkich Świętych w kontekście koronawirusa.

Obecna sytuacja na świecie ma silny wpływ na niemal każdy aspekt życia. Pandemia zmieniła podejście do pracy, spędzania wolnego czasu oraz organizowania świąt. Restrykcje zmieniają się z dnia na dzień, trudno więc przewidzieć, co będzie wolno, a czego nie nawet w przeciągu najbliższych godzin. Tak też stało się w przypadku Wszystkich Świętych 1 listopada 2020. Zamknięte cmentarze ograniczyły dostęp do grobów bliskich zmarłych, ale jednocześnie znacznie zmniejszyły ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pod znakiem pamięci o zmarłych wielu z nas mija jednak cały listopad. W jaki sposób uczcić pamięć o tych, którzy odeszli, nie narażając się jednocześnie za zachorowanie?

Święto zmarłych a korona wirus.

Szybko zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w dniu poprzedzającym Wszystkich Świętych cmentarze zostały zamknięte na trzy dni. Celem takiej decyzji jest ograniczenie emisji koronawirusa. Wyjątek stanowiły zaplanowane na te dni ceremonie pogrzebowe i wszelkie związane z tym czynności.

Co to dla nas oznacza? Że bliskich będziemy odwiedzać w najbliższych dniach pomimo tego, że dzień Wszystkich Świętych już minął. Dla pracujących dogodnym okresem będzie zbliżający się weekend. W związku z obecną sytuacją oraz wciąż zmieniającymi się obostrzeniami stale należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne oraz innych osób.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie pandemii koronawirusa?

Najważniejsze zasady pozostają niezmienne: noszenie maseczek zakrywających usta oraz nos, częsta dezynfekcja dłoni i dystans społeczny to minimum, które należy zachować zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni, jaką jest cmentarz. Dodatkowo, w razie pojawienia się niepokojących objawów, lepiej ograniczyć wyjścia z domu. Rząd apeluje również, aby seniorzy wychodzili na zewnątrz tylko, jeśli to naprawdę konieczne. Jeśli należysz do grupy ryzyka lub osób, które chcą jak najbardziej ograniczyć kontakt z innymi osobami, możesz skorzystać z wygodnej alternatywy: a mianowicie odwiedzić bliskich na wirtualnym cmentarzu. Zapalenie symbolicznego znicza oddającego pamięć możliwe jest bez wychodzenia z domu. W obecnej sytuacji jest to jednoz wygodniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań.

W dobie bardzo dużego przyrostu zachorowań, jeżeli w bezpieczny sposób chcesz wyrazić pamięć o zmarłych,

zapraszamy na stronę www - https://www.cmentarzpamieci.pl/