Skip to Content'

11 Listopada Święto Niepodległości – jak będzie wyglądało w 2020 roku?

Święto Niepodległości

11 Listopada Święto Niepodległości – jak będzie wyglądało w 2020 roku?

Święto Niepodległości jest to święto państwowe, upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, brygadierowi Józefowi  Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania I wojny światowej tzw. Wielkiej Wojny. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Polska została wymazana z mapy Europy po tym jak w 1795 roku Prusy, Austria oraz Rosja dokonały III rozbioru Polski. 

Jak obchodzimy 11 listopada w Polsce?
Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. W większych miastach w tym terminie odbywają się defilady, które prowadzone są przez główne ulice. W Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza dokonywana jest Uroczysta  Odprawa Wart, składane są wieńce i zapalane znicze. Oddawana jest cześć  bohaterom walczącym o wolność i prawo do własnego państwa. Ponadto w święto organizowane są także koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady historyczne.

Co z Marszem Niepodległości – czy się odbędzie? 
Marsz Niepodległości to wydarzenie, które co roku przyciąga do Warszawy tysiące Polaków z całego kraju. Wątpliwości co do organizacji tegorocznego marszu, wynikają z powodu trwającej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że Marsz Niepodległości 2020 odbędzie się w Warszawie, a jego organizatorzy będą zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i do stosowania się do obowiązujących obostrzeń. Tak jak powiedziałem w ostatniej transmisji na żywo na stronie MN: "Marsz Niepodległości się odbędzie. Nie ma powodu, aby rezygnować ze świętowania odzyskania przez nas Polaków niepodległości". Widzimy się 11 listopada na Rondzie Dmowskiego.

Jak bezpiecznie oddać cześć bohaterom narodowym, związanym z 11 listopada?
Zapraszamy do upamiętnienia 11 Listopada, na naszą stronę internetową https://www.cmentarzpamieci.pl/, tam znajduje się mogiła Józefa Piłsudskiego wielkiego człowieka, którego czyny i heroiczna walka wraz z współtowarzyszami, miały olbrzymi wpływ na odzyskanie niepodległości. Wirtualny cmentarz daje możliwość w bezpieczny sposób, oddanie czci w postaci zapalenia wirtualnego znicza, bądź złożenia kwiatów.