Skip to Content'

Halloween święto pogańskie kontra Bal Wszystkich Świętych.

Halloween

Halloween święto pogańskie kontra Bal Wszystkich Świętych.

Halloween święto pogańskie kontra Bal Wszystkich Świętych.

Koniec października to czas zadumy, wyciszenia oraz mentalne przygotowanie się do Dnia Wszystkich Świętych. Na wielu cmentarzach na całym świecie, także  w Polsce trwają porządki na grobach bliskich, którzy odeszli. Groby zapełniają się kwiatami i zniczami, które zapalamy dla pamięci o zmarłych.

Halloween na świecie i w Polsce.

Wigilia Wszystkich Świętych (31 października) w wielu krajach to  okazja do dobrej zabawy nazywanej Halloween.  Symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia  z wyszczerbionymi zębami, przebieranie się  w  duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice. Atrybuty to trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pająki-pajęczyny itp.

Cukierek albo psikus.

Zwyczajem jest gdy grupka przebranych dzieci chodzi od domu do domu prosząc o słodycze z pytaniem „ ….cukierek albo psikus….” Psikusem może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da poczęstunku. Halloween i tradycje związane z tym świętem przyszły do Polski z Zachodu już w latach 90. XX wieku, niestety wciąż ma wielu przeciwników a przede wszystkim w kręgach kościoła. Wielu duchownych doszukuje się w niej elementów okultyzmu i czarnej magii. Innym argumentem przemawiającym na niekorzyść zwyczaju jest fakt, że nie ma on korzeni w naszej kulturze. „Nie ma potrzeby sięgać po obce tradycje”.

Bal Wszystkich Świętych.

Alternatywą dla kontrowersyjnego święta może być… Bal Wszystkich Świętych, który staje się coraz popularniejszą inicjatywą. Imprezy organizowane są głównie przez przedszkola i młodsze klasy w szkołach podstawowych a polegają one na tym, by bawić się w przebraniu świętego lub anioła. Polska alternatywa zabawy to dobry sposób, by dzieci nie czuły się pokrzywdzone, że nie świętują Halloween. Przebranie się za świętego lub anioła może być równie dobrą zabawą, jak paradowanie w stroju potwora.

Jeżeli już zdecydujesz się na Halloween.

Rok 2020 niestety jest nietypowym czasem dla wszystkich nas. Wszechobecny wirus ( COVID-19) doprowadził do zmiany tradycji i zachowań na całym świecie. Wszelkie spotkania, zabawy i celebrowanie świąt w większych grupach jest zakazane. Odwiedzanie grobów i upamiętnienie tych, którzy odeszli przenosi się do strefy online.  Alternatywą są cmentarze internetowe, zapalenie  wirtualnego znicza oraz spotkania z rodziną lub znajomymi za pośrednictwem komunikatorów umożliwiającym rozmowy wideo na odległość. Są różne sposoby spędzenia tego czasu. Lockdown to czas kiedy w końcu możemy troszkę się wyciszyć i zostać samymi ze sobą. Nie musimy marnować czasu na strojenie się aby gdzieś wyjść. Teraz możemy wsunąć ciepłe kapcie  i wygodnie usiąść w wygodnym fotelu nadrabiając przeczytanie ulubionej powieści lub obejrzenie ulubionego filmu. Możemy także przygotować halloween party online i wspólnie ze znajomymi spędzić wieczór przed ekranem monitora wspominając osoby, które odeszły. Można też wieczorem celebrując pamięć zmarłych bliskich uczestniczyć we mszy online oraz odwiedzić groby na, których postawimy wirtualne znicze zostawiając wpisy w formie  wirtualnych wspomnień

Nowe możliwości online

 W dobie bardzo dużego przyrostu zachorowań, jeżeli w bezpieczny sposób chcesz wyrazić pamięć o zmarłych w taki dzień jak Święto Zmarłych, zapraszamy na stronę www -https://www.cmentarzpamieci.pl/